Всесвітня історія 7 клас
Урок № _______ Дата ________________
Тема: Місто в середньовіччі. Світ середньовічного міста.
Мета: охарактеризувати цехове ремесло; пояснити причини появи середньовічних міст; порівнювати античне й середньовічне місто, побут, житло, різних станів середньовічного суспільства; розвивати навички роботи зі схемами і таблицями, аналізу документів, працювати в групах.
Поняття: поняття: «цех», «ремесло», «магдебурзьке право», «магістрат», «бургомістр», «мер», «ратуша».
Обладнання: підручник, атлас, наочність, роздатковий матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Актуалізація знань учнів
Історичний диктант
Учні мають дати визначення термінам: «монархія», «феодальна роздробленість», «станова монархія», «парламент», «генеральні штати», «стани».
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Виникнення міст. Метод «Мозковий штурм»
Учні мають відповісти на питання: що зумовило появу середньовічних міст?
Підсумки роботи можна оформити у схему на дошці.
Завдання
1. За наведеним переліком назв європейських міст та їх перекладом спробуйте пояснити причини появи тих чи інших міст.
• Оксфорд - «бичачий брід»;
• Франкфурт - «вільний брід»;
• Ньюкасл - «новий замок»;
• Кембрідж - «міст через річку Кем»;
• Мюльхаузен - «дім мельника (мірошника)»;
• Страсбург - «фортеця на дорозі»;
• СентЕтьєн - «святий Етьєн».
2. Про що свідчать такі назви?
3. Чому міста виникали саме в таких місцях?
Робота за картою
За допомогою карти історичного атласа «Торгівля та ремесло країн Європи та Близького Сходу в Х–ХV ст.» виконати завдання.
1. Назвіть великі торговоремісничі міста Європи та Близького Сходу.
2. Назвіть міста комуни у Західній Європі.
3. Назвіть міста, які отримали магдебурзьке право.
Ремесло, цехи.
Робота з таблицею.
Учні мають співвіднести терміни, поняття та їх визначення.
1 ремесло
|
А об’єднання ремісників однієї спеціальності
|
2 ремісник
|
Б дрібне ручне виробництво товарів кустарним способом
|
3 майстер
|
В працівник, який оволодів спеціальністю, але не став
членом цеху
|
4 підмайстер
|
Г власник ремісничої майстерні, який безпосередньо
виконує замовлення
|
5 шедевр
|
Д процес поглиблення професійної спеціалізації
|
6 цех
|
Е зразковий виріб, виготовлений підмайстром
|
7 суспільний
розподіл праці
|
Ж особа, яка оволоділа певною спеціальністю й виготовляє вироби на продаж кустарним способом
|
Відповіді: 1 Б; 2 Ж; 3 г; 4 В ; 5 е; 6 А; 7 Д.
Торгівля та лихварство. Робота з підручником
Опрацюйте текст підручника (С. 66–67) та дайте відповідь на запитання.
• 1-а група. Що сприяло розвитку торгівлі?
• 2-а група. Назвіть основні торгові шляхи та центри Європи.
• 3-я група. Визначте товари, які користувалися найбільшим попитом у середні віки.
• 4-а група. Назвіть місця здійснення торговельних операцій.
«Мозковий штурм». Учні мають відповісти на запитання: «Яким ви уявляєте середньовічного городянина?».
IV. Закріплення знань учнів
1. Коли і чому виникали середньовічні міста?
2. Хто жив в містах і чим вони займались?
3. Яким був статус міст та їх населення?
4. Чим городяни відрізнялись від інших верств населення?
V. Домашнє завдання
1. Опрацювати § 6.
2. підготувати розповідь «У майстерні цеховика», «Один день із життя селянина».
МІСТО
ХV СТОЛІТТЯ