Понеділок, 29.04.2024, 07:50
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт вчителя історії Мальованого В.Ф.

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Освітній проект
Освітній проект «На Урок»
Освітній портал
Шкільне життя
Всеосвіта

Каталог файлів

Головна » Файли » Конспекти уроків » Історія України 9 клас

№5 Тема уроку: Шляхи мобілізації української нації в умовах модернізаційних трансформацій суспільства.
[ Викачати з сервера (59.5 Kb) ] 15.12.2016, 23:40

Історія України.  9 клас

                  

Урок  ______                                                                 Дата _______________

 

Тема уроку: Шляхи мобілізації української нації в умовах модернізаційних трансформацій суспільства.

 

Мета уроку: навчальна: визначити причини активізації українського національного руху, проаналізувати діяльність його провідників у першій половині ХІХ ст.;

розвивальна: розвивати навички критичного аналізу джерел та інтерпретації теоретичних постулатів лідерів українського руху;

виховна:  виховувати повагу до української інтелігенції та духівництва, яке очолило процес національно-культурного відродження України.

Тип уроку: комбінований

Основні дати:  1830-1831 рр. – польське повстання; 1825 р. – повстання декабристів

Обладнання: підручник, стінна карта, атлас

Основні поняття: ідея соборності українських земель   

Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть: тлумачить та правильно застосовувати поняття «ідея соборності українських земель»; пояснити, чому історична пам'ять є найсуттєвішим чинником формування національної свідомості українців; відчувати повагу до українського національно-культурного відродження України

 

План:

1. Значення фольклору та етнографії в дослідженні національних ознак українців.

2. Ідея соборності українських земель.
 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

Оголошення теми й завдань уроку.

 

ІІ . Актуалізація опорних знань

Бесіда:

1. З’ясуйте передумови й необхідність національного відродження України на початку ХІХ ст.?

2. Чи було українського суспільство підготовлене до активної боротьби за свою незалежність?

3. Які прояви національного відродження могли мати місце на той час?

Історична вправа (перевірка раніше набутих знань)

Розподіліть твердження на два стовпчики і дайте їм визначання:

 

А

Б

Умови формування національної свідомості

Складові національного відродження

2,4,5,8,11

1,3,6,7,9,10

1. Відродження національних мистецтва, традицій.

2. Відсутність єдиної території.

3. Поява певної верстви населення, яка впроваджує програму національного відродження в життя.

4. Тотальна русифікація українського населення.

5. Зречення рядом представників українського дворянства національних інтересів.

6. Поява певної верстви населення, яка впроваджує програму національного відродження в життя.

7. Відродження історичного минулого.

8. Засилля російського чиновництва на адміністративних посадах в українських губерніях та повітах Російської імперії.

9. Впровадження і захист української мови.

10. Поява творів української літератури.

11. Збереження українськими патріотами культурних і державних традицій України.

 

1. Значення фольклору та етнографії в дослідженні національних ознак українців.

Робота з таблицею:

Етапи національного відродження в Україні

Фольклорно-етнографічний

Культурно-літературний

Політичний

Збирання та публікація народних пісень, вивчення історії, звичаїв, мови свого народу, на підставі чого формується аргументація існування окремої нації

Відродження мови, боротьба за розширення сфери її використання; поширення літературних, драматичних, наукових творів, написаних рідною мовою; зростання національної самосвідомості

Боротьба нації за звільнення масового руху, що може призвести до незалежності нації; виникнення політичних організацій, програми яких містять вимоги автономії та незалежності

Основні напрямки визвольного руху в Україні першої половини ХІХ ст.

Напрямок

Характеристика

Польський

Об’єднував польських патріотів, що боролися за відновлення Речі Посполитої. Прояви: польське повстання 1830-1831 рр. на чолі з Й.Лелевелем; польський сейм звернувся до населення Правобережної України із закликом до повстання, проте українські селяни повстання не підтримали, оскільки вороже ставилися до поляків-поміщиків, а самі поміщики боялися повторення гайдамаччини. Цим скористалися російський уряд, пообіцявши селянам свободу, у вересні 1831 р. повстання було придушено.

Російський

Представники російського дворянства домагалися лібералізації імперських порядків. Прояви: повстання декабристів 1825 р. 

Український

Об’єднував прибічників боротьби за звільнення України від імперського панування

 

Дослідження національних ознак українців

 

Дослідник фольклору та етнографії; історик

Назва роботи, результати праці

Микола Цертелєв

«Опыт собрания старинных малороссийских песен»

Михайло Максимович

Видання пісенних збірок у 20-40х рр. ХІХ ст.

Ізмаїл Срезнєвський

Видання пісень та звичаїв у збірниках «Запорожская старина»

Іван Котляревський

«Енеїда»

Тарас Шевченко

Працював у Тимчасовій комісії для розгляду давніх актів, готував до публікації етнографічні та історичні матеріали

Зоріан Доленґа-Ходаковський 

Зібрав 1400 українських пісень

Невідомий автор

«Історія Русів»

Дмитро Бантиш-Каменський

«История Малой России»

Микола Маркевич

«Історія Малоросії»

 

 

2. Ідея соборності українських земель.

 

Робота над поняттями:

 

Соборність – відновлення єдності розмежованого сусідніми державами народу та його земель.

Спільність етнографічних рис, помічених ученими, і спільність історичного минулого всіх українських земель привела представників визвольного національного руху на всіх його етапах до ідеї соборності — згуртування, відновлення єдності розмежованого сусідніми державами українського народу та його земель.

Ідея соборності вже чітко прослідковується за Княжої доби, за часів Української козацької держави. Нового дихання вона набула в середині XIX ст. її провідниками стали члени «Руської трійці», Кирило-Мефодіївського братства, Т. Шевченко, М. Драгоманов, В. Антонович, І. Франко, М. Грушевський. Вони передали естафету соборності новим поколінням українського визвольного руху.

Ідея соборності мала величезне націотворче значення і логічно завершувала український проект. Вона спрямувала увагу народу на власну землю, доводила йому, що він має територію, на якій можна створити власну державу. Про конкретні думки й спроби її втілення в життя ви прочитаєте в наступних параграфах.

Перевірте свої знання:

1. Чому створення нації культурної не є достатнім для повноцінного національного життя?

2. Чому українську суспільно-політичну думку віками супроводжувала ідея соборності? Визначте загальний зміст цієї ідеї.

ІІІ . Підсумок уроку

Аналіз роботи учнів на уроці.

 

VI. Домашнє завдання

 

1. Опрацювати §2 /п.4/.

2. Повторити матеріал §§1-2.

3.Підготувати проектні дослідження:

«Зародження української мови та писемності»

1. Аналіз фольклорних творів та календарно-обрядових пісень.

2. «Українська абетка».

3. Конкурс «Українські співи».

«Віра в житті українців»

1. Храми моєї країни.

2. Релігійні конфесії в Україні.

 

Категорія: Історія України 9 клас | Додав: Bo$$
Переглядів: 620 | Завантажень: 18 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Календар
Календар свят. Мова, граматика, спілкування
Годинник

Copyright MyCorp © 2024
Конструктор сайтів - uCoz