Четвер, 18.04.2024, 08:03
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт вчителя історії Мальованого В.Ф.

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Освітній проект
Освітній проект «На Урок»
Освітній портал
Шкільне життя
Всеосвіта

Каталог файлів

Головна » Файли » Конспекти уроків » Всесвітня історія 10 клас

№7
03.02.2017, 16:32

Всесвітня історія 10 клас

Урок № _______                                                       Дата ________________

 

Тема: Завершення війни. Підсумки Першої світової війни

Мета:

  • Охарактеризувати бойові дії наприкінці 1918 рр.; з’ясувати причини поразки країн Четвертного союзу;
  • Закріпити навички аналізу історичного матеріалу, уміння розглядати історичні явища в конкретно-історичних умовах;
  • Виховувати учнів у дусі патріотизму, національної свідомості та гідності.

Тип уроку: комбінований

Основні поняття: перемир’я, «братання», сепаратний мир, капітуляція

Наочність: підручник, атлас, ілюстративний матеріал, мультимедіа.

 

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Творчі запитання

  1. Як змінився перебіг війни після приходу більшовиків до влади в Росії?
  2. Що зумовило вступ у війну США? Яке це мало значення для перебігу бойових дій?
  3. Охарактеризуйте останній рік війни.

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

ІV. Подача нового матеріалу

1. Розпад Австро-Угорщини

Не чекаючи кроків Німеччини, під натиском військ Антанти 28 вересня капітулювала Болгарія. Через місяць запросили миру Австро-Угорщина, яка вже почала розвалюватись, і Туреччина.

Австро-Угорську імперію роздирали внутрішні суперечності. Австро-угорський імператор, намагаючись врятувати імперію, оголосив про перетворення її на федеративну державу. Але вже було запізно. Національно-визвольні рухи переросли в демократичні та національні революції. Про створення Чехо-Словацької республіки оголосили Чехія і Словаччина. Об’єднану незалежну державу вирішили утворити серби, хорвати і словенці. У Галичині було проголошено самостійну Західно-Українську Народну Республіку. На початку листопада від Австрії відділилась Угорщина. Австро-Угорська монархія розпалась. 3-го листопада командування австро-угорської армії підписало перемир’я з Антантою.

 

2. Революційні події в Німеччині. Комп’єнське перемир’я

Внутрішнє становище Німеччини вже давно було непевним. Наростали масові протести проти політики уряду. У квітні 1917 р. на військових заводах Німеччини страйкувало понад 300 тис. робітників. У серпні вибухнули заворушення серед матросів військового флоту. Після виходу Росії з війни бойовий дух німецької армії не посилився, а підупав. Їхати на захід і гинути, продовжуючи фактично програну війну, ніхто не бажав. У Німеччині назрівала революція.

 

На початку листопада 1918 р. в Німеччині почалися заворушення на флоті, які згодом охопили всю країну. У результаті Листопадової революції монархія була повалена. Імператор Вільгельм ІІ зрікся престолу. У Берліні був сформований республіканський уряд, на який і покладалося завдання завершити війну.

11 листопада 1918 р. в Комп’єнському лісі, у штабному вагоні французького головнокомандувача маршала Ф. Фоша, німецька делегація підписала перемир’я, умови якого були продиктовані державами Антанти.       

 

Робота з документом

 
 

 

 

 

3. Масштаби втрат і руйнувань. Наслідки Першої світової війни

Перша світова війна привела до серйозних політичних, економічних і територіальних змін у багатьох регіонах світу, особливо в Європі. Її закінчення вже не могло повернути світ у довоєнний стан.

Сталися зміни у співвідношенні сил у світі. Змінився склад головних дійових осіб у світовій політиці:

·   революція в Росії, про справжню мету мало хто здогадувався, на певний час вивела її з кола великих держав;

·   країни Четверного блоку (Німеччина, Австро-Угорщина, Болгарія, Туреччина) зазнали поразки і теж випали з гурту країн, які визначали світову політику;

·   позиції Англії та Франції послабилися внаслідок зростання впливу США та Японії;

·   перестали існувати імперії: Німецька, Російська (хоча згодом Російська імперія відродилась у формі СРСР), Австро-Угорська, Османська;

·   на території Європи утворилися нові держави — Польська Республіка, Чехо-Словацька Республіка, Королівство сербів, хорватів і словенців (з 1929 р. — Югославія), Австрія, Угорщина, Фінляндія, Литва, Латвія, Естонія.

 

Значно змінилися кордони європейських держав: на 70% сучасні кордони в Європі склалися внаслідок Першої світової війни.

 

Бойові дії минулої війни призвели до розорення економіки багатьох країн, зокрема промисловості, транспорту, сільського господарства. Так, Росія втратила 60% того, що мала перед початком війни; Австро-Угорщина — 41, Німеччина — 33, Франція — 31; Англія — 15%.

Лише Японія та США примножили свої багатства, оскільки не брали активної участі у війні, а їхні території не були ареною бойових дій.

 

Водночас війна прискорила технічний прогрес, сприяла завершенню індустріалізації та заклала принципово нові форми організації та управління виробництвом.

 

Великими були людські втрати — 10 млн загиблих, 20 млн поранених і калік, з них 90% становили військові, а 10% — цивільне населення. Не менше 6 млн осіб, ослаблених тяготами війни, померло в результаті страхітливої епідемії грипу (іспанка) 1918-1919 рр.

 

Перша світова війна мала і великий відбиток на воєнному мистецтві, на методах ведення війни. Вперше у війнах з`явилися безперервні фронти, стала масово використовуватися бойова техніка (танки, літаки, машини тощо). Стали застосовуватися і варварські методи ведення війни: використання зброї масового знищення – хімічної. Вперше війна зачепила всіх громадян воюючих держав. Вагомим чинником війни стала економіка, могутність якої визначала могутність армії.

 

Отже, Перша світова війна стала важливим рубежем у розвитку людства. Вона довела єдність і взаємозалежність світу і започаткувала докорінні зміни в економіці, внутрішньополітичному житті, міжнародних відносинах, культурі, а головно — в свідомості й поведінці людей.

 

ІV. Узагальнення та систематизація знань

1. Назвіть три підсумки війни.

4. Назвіть трьох визначних діячів Першої світової війни.

5. Назвіть три наслідки війни.

 

V. Домашнє завдання

Опрацювати п. 5-8 §7

Знати основні поняття і дати

 

 

 

 
 

 

 

Категорія: Всесвітня історія 10 клас | Додав: Bo$$
Переглядів: 1134 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Календар
Календар свят. Мова, граматика, спілкування
Годинник

Copyright MyCorp © 2024
Конструктор сайтів - uCoz