П`ятниця, 29.03.2024, 11:47
Вітаю Вас Гість | RSS

Сайт вчителя історії Мальованого В.Ф.

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Освітній проект
Освітній проект «На Урок»
Освітній портал
Шкільне життя
Всеосвіта

Каталог файлів

Головна » Файли » Конспекти уроків » Інтегрований курс. Всесвітня історія. Історія України 6 клас

№4 Тема: Форми господарювання первісної людини.
[ Викачати з сервера (313.0 Kb) ] 12.12.2016, 22:32

Всесвітня історія. Історія України.  /інтегрований курс/  6 клас                   

Урок  ______                                                                 Дата _______________

 

Тема: Форми господарювання первісної людини.

Мета: визначити поняття «привласнювального та відтворювального господарства», з’ясувати причину переходу від однієї форми господарства до іншої, сформувати уявлення про життя та заняття наших предків.

Очікувані результати: після цього уроку учні зможуть – називати основні етапи первісної доби та визначати провідні заняття людини у відповідному періоді;   називати форми господарства первісної людини, їх різновиди та пояснювати їх суть; аналізувати причини переходу від привласнювального господарства до відтворювального; називати основні винаходи людини.

Тип уроку: комбінований

                             ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

Гра «Лото» (робота з картками)

Учитель: Сьогодні розпочнемо наш урок із повторення минулої теми за допомогою гри «Лото», для того, щоб ви пригадали основні положення попередньої теми і налаштувалися на продуктивну працю на сьогоднішньому уроці. Кожен з вас витягне картку, на якій буде зазначено чи то термін, чи поняття, можливо запитання – на яке ви повинні відповісти протягом 2 хвилин.

 

Назвіть основні типи людини?

Що таке еволюція?

Назвіть три основні теорії походження людини

(Зразки карток)

 

 

 

 

Поясність походження назви «кроманьйонець»?

Причини розселення людей по земній кулі?

Що таке льодовиковий період?

 

 

 

 

 

 

ІІ. Вивчення нового матеріалу

Учитель. Первісне суспільство - це найтриваліший період в історії людства від появи первісного людського стада (близько 2,5 млн років до н. е.) до формування перших держав і цивілізацій (кінець TV-HI тис. до н. е.).

В історико-економічній періодизації первісне суспільство розмежовується так:

o ранньопервісне суспільство (дикунство) - від виникнення людини сучасного типу з натуральним привласнювальним господарством до неолітичної революції;

o неолітична революція як перехідний період від натурального привласнювального господарства до натурального відтворювального господарства;

o пізньопервісне суспільство (варварство) з натуральним відтворювальним господарством.

Згідно з археологічною періодизацією (за матеріалом і технологією виготовлення, виробничим призначенням знарядь праці) історія первісного суспільства хронологічно відповідає матеріальній культурі кам'яного віку:

періоду палеоліту, або стародавнього кам'яного віку (приблизно 2,5 млн років тому назад - ХП тис. до н. е.);

періоду мезоліту, або середнього кам'яного віку (XII-VIII тис. до н. е.);

періоду неоліту, або нового кам'яного віку (VIII-III тис. до н. е.), складовою якого був енеоліт, або мідно-кам'яна доба (IV-Ш тис. до н. е.).

(Учні записують дану таблицю до зошита)

Учитель. Багато історичні факти свідчать про походження людини від тварин. Ще 2 млн років тому він почав виділятися серед собі подібних прямоходінням, удосконаленням рук і мозку. Постійні зміни відбувалися і в сфері видобутку їжі. Одним із способів забезпечення існування було привласнювальне господарство. Що це таке і до чого воно призвело ми розглйянемо з вами на нашому сьогоднішньому уроці.

Отже, давайте запишемо у зошити визначення, що являє собою привласнювальне господарство?

Привласнювальне господарство - це тип діяльності первісної людини, який характеризується присвоєнням всіх дарів природи для підтримки існування. Людство займалося ним ще в епоху палеоліту. Тоді чисельність населення була ще незначною, проблем з коштами для існування не виникало. Люди брали від природи все, що могли, і це було справедливо. Адже вона надавала свої плоди, а людина їх збирав.

Як з’явилося привласнювальне господарство?

Відповідно до теорії Дарвіна збиральництво і полювання людство запозичило від звірів. Керуючись природними потребами, люди використовували привласнює господарство. Це підтверджено багатьма розкопками та історичними фактами. Але як би не порівнювали перших людей з тваринами, людина ніколи не привласнював природні багатства "голими руками".

Згідно з історичними документами, ще на самих ранніх етапах свого існування людство придумувало різні знаряддя праці, які б спрощували повсякденне життя. Наприклад, стародавні африканці розколювали камені таким чином, щоб отримати гострі краї для швидкого розчленування туші вбитої дичини. З часом люди винаходили все нові господарські предмети і навчилися використовувати природні ресурси для життєвих потреб. У них навіть були голки, щоб майструвати собі одяг зі шкір убитих звірів.

 

Робота в парах

Розглянувши малюнок, назвіть, яку форму господарювання зображено та визначте особливості даної форми господарювання, та її основні види? (Учні записують відповідь у зошит)

 

Особливості діяльності

Вчені визначили багато важливих особливостей, якими володіло привласнювальне господарство. Такий тип господарства характеризується такими рисами:

  • колективна діяльність;
  • ведення його всіма жителями племені, тому всі привласнене ділиться порівну;
  • люди і природа перебувають у рівній залежності;
  • для присвоєння використовуються виключно кам'яні знаряддя;
  • розвиток технічного прогресу, хоча і повільними темпамі;
  • диференціація праці за віковою і статевою ознакою.

Види привласнюючого господарства

Розрізняють декілька галузей, які входять до привласнює господарство. Це збиральництво, рибальство і полювання. Основними древніми заняттями людей були полювання і збирання. На різних етапах розвитку і в різних кліматичних умовах співвідношення цих видів діяльності могло відрізнятися.

 

Рибальство

«Мікрофон»(застосовується до 3 видів привласнюючого господарства)

( Вчитель показує картинки, учні називають вид привласнювального господарства, записують його основні ознаки і  проаналізовують як змінилися знаряддя для ведення риболовлі і занотовують у зошит)

 

У багатьох племенах рибальство було головною галуззю господарства. Людство успішно освоювало річки, моря, навчилося ловити рибу у великих обсягах. Помітні зміни набувають рибальські знаряддя: з'являються сітки, гачок, човен з веслами. Рибальство спростилося так, що їм могли займатися навіть діти. Деякі племена вірили в наявність різних богів, що відповідають за погоду або урожай, і приносили їм жертви у вигляді видобутку. До них ставилися і риболови.

Полювання

 

У міру винаходи нових знарядь полювання проходила все легше і не займала багато часу, а племена швидкими темпами могли пересуватися і освоювати нові території. Люди почали винаходити всілякі пастки, придумали загонную полювання, почали робити різці, ножі, кам'яні сокири, списи.

Продуктивність полювання значно зросла після винаходу копьеметалки, яка представляла собою палицю з упором. Завдяки спеціальній формі спис летіло в жертву зі швидкістю стріли. Копьеметалка вважається першим механічним знаряддям, яке доповнило мускульну силу людини. Наприкінці палеоліту істотно змінилися кліматичні умови, і настала епоха заледеніння. Люди почали шукати нові землі, де можна було комфортно жити і вести привласнює господарство. Визначення таких місць було важливим моментом, оскільки коштів для існування не вистачало, а час, витрачений на пошуки, могло коштувати життя всього племені. В епоху заледеніння люди полювали переважно на північних оленів і диких коней. Щоб зловити цих тварин, племена використовували загонную полювання. Вона дозволяла відловити велику кількість звірів за короткий проміжок часу. У холодну пору тварини були цінною здобиччю не тільки в якості їжі. Вони забезпечували людей шкурами та хутром для обігріву тіла та облаштування жител. Північні олені служили засобом пересування при вчиненні сезонних кочування. Так, в жарку пору року люди пересувалися ближче до тундрі, а взимку шукали лісові зони. Завдяки пошукам кращих умов життя людство освоювало нові землі.

Після відступу льодовика почалася ера мезоліту. Олені йшли за льодовиками, а за ними ступали мисливці. Частина людей залишалася на місці, пристосовуючись до присвоюванню дрібних тварин. В епоху мезоліту людство винайшло бумеранг, лук і стріли і. Ці технічні досягнення зробили людину небезпечніше для навколишнього тваринного світу. Також у зазначений період людина зуміла приручити перша тварина - собаку. Вона стала вірним і незамінним помічником у полюванні.

Збиральництво

(Розкажіть, що ви бачите на малюнку? Чим займаються люди?)

 

Після відступу льодовика і загального потепління настали сприятливі умови для розвитку колекціонерства. У багатьох племенах воно було пріоритетною галуззю, на якій трималося все привласнювальне господарство. Це заняття включало не тільки пошуки продуктів харчування, але і їх обробку, і приготування їжі. Об'єктами для збирання були дикі плоди і ягоди, горіхи, зерна, трави, коренеплоди, листя, водорості, гриби, яйця птахів, комахи, жаби і ящірки, раки, равлики, мед диких бджіл. Часто така їжа була основою харчування первісних людей, а саме збиральництво була більш надійним джерелом існування, ніж полювання і рибальство.

Цією галуззю господарства в основному займалися жінки і діти. Проте в деяких випадках обов'язки все-таки виконували виключно чоловіки. Наприклад, для збирання дикого меду потрібна фізична сила, щоб залізти на дерево або скелю. Збирачі також винаходили різні знаряддя і пристосування для прискорення процесу заготівлі їжі. Так, у цій галузі господарства широкого поширення набули кам'яна зернотерка, мотика, жнивні ножі.

Робота з підручником.

Опрацювати ст..19-21 підручника (Всесвітня історія. Історія України. О.І. Пометун., П.В. Мороз. Київ, 2014.) Діти поділяються на три групи: ті, що обробляють землю, ті, що виготовляють посуд, і ті, хто пасе худобу. Кожна група опрацьовує відповідний матеріал і представляє свою групу.

(Виступ учнів)

Складання тез.

Слухаючи розповідь учителя, учні занотовують основні положення.

Учитель. Перехід первісної людини до землеробства та скотарства. Завдяки використанню вогню, винайденню лука і стріл первісні люди урізноманітнили своє харчування, навчилися захищати себе від холоду та хижаків. Поступово їхнє життя ставало тривалішим, внаслідок чого зросла чисельність населення планети. Якщо австралопітеків 3 млн. років тому, за оцінками вчених, налічувалося близько 1 млн., то кроманьйонців – 8 тис. років тому – близько 5,5 млн. чоловік. Озброєний луком і стрілами, списом і ножем первісний мисливець впольовував уже більше тварин. Збирач спустошував природу тієї місцевості, де проживав. Тварин ставало все менше, камінь, придатний для виготовлення знарядь праці, було все важче знайти. Поставала проблема виживання первісної людини.

Зрештою, тисячолітній досвід і нагромаджені знання про навколишній світ підказували вихід із складного становища. Первісна людина почала не тільки брати у природи, а й відновлювати її багатства. Люди давно помітили, що зерна рослин, які потрапляли в пухкий ґрунт, згодом проростали. Також вони зрозуміли, що маленьких звірят, знайдених під час полювання, не треба вбивати. Люди почали свідомо сіяти зерно та приручати і розводити тварин. У мезоліті приручили собаку. Він був вірним помічником людини під час полювання й охоронцем житла.

У різних частинах нашої планети були одомашнені різні тварини й птахи. У Китаї – собака, свиня, курка, качка, гуска. В Індії – буйвіл, кішка, курка. У Передній Азії одомашнили вівцю, козу, велику рогату худобу, коня, одногорбого верблюда. Свійські тварини давали людям м'ясо, молоко, хутро, вовну.

Так поступово в неоліті первісні люди перейшли від збиральництва і полювання до землеробства і скотарства, тобто від привласнювальних методів господарювання до відтворювальних. Цей перехід англійський археолог Гордон Чайлд (1892–1957 рр.) назвав неолітичною революцією. Землеробство поширилося на землях з найбільш сприятливими умовами: теплим кліматом, родючими ґрунтами, дикими злаками. Такі ґрунти були на територіях, які отримали назву «родючий півмісяць». Тут вирощували горох, жито, пшеницю. На берегах річки Хуанхе у Китаї 7 тис. років тому почали вирощувати просо та сою. На Американському континенті 5 тис. років тому навчилися культивувати кукурудзу, гарбуз, квасолю, бавовну.

Винайдення землеробства й скотарства, на думку вчених, визначило майбутнє людства. Відтепер з’явилися небачені раніше перспективи для збільшення необхідної для життя людини їжі. Землеробство забезпечувало людину постійною кількістю необхідних продуктів, виробництва яких вона могла контролювати. Скотарство було не лише джерелом м’яса, шкіри й жирів, але, згодом, коли людина навчилася доїти худобу, і молочних продуктів. Худоба стала також використовуватися під час оранки, перевезення вантажів, верхової їзди. Нові форми господарювання зробили можливим осіле життя. Внаслідок цього з’явилися селища з добротними оселями й господарськими спорудами.

У неоліті було також здійснено декілька не менш важливих за значенням відкриттів. Людина навчилася використовувати глину. Спочатку вона обмазувала нею стінки осель, згодом – почала їх зводити з цегли-сирцю, а пізніше із випаленої цегли. Величезним досягненням стала поява кераміки – фактично першого штучного матеріалу, винайденого людиною. Цей винахід значно змінив харчовий раціон людини. Відтепер з’явилася можливість споживати варену, смажену та печену їжу. Ще одним здобутком цієї доби стало вдосконалення техніки виробництва пам’ятних знарядь праці. Поширилися методи шліфування, свердлення та пиляння каменю. У період неоліту було винайдено прядіння. Разом із прядінням виникло ткацтво, в результаті чого людина створила ще один штучний матеріал – тканину. Згодом з'явилося рало. Перше рало було надзвичайно простим. До гострої палиці прив'язували мотузку. Одна людина тягла за мотузку, а інша палицею розпушувала землю. У борозни, які утворювалися, кидали насіння. Збирали врожай серпом, виготовленим із дерева або кістки з крем'яними вставками. Потім зерно розмелювали на пласкому камені-зернотерці, згодом винайшли жорна.

Виникнення ремесел. Тривалий час вчені вважали, що виникнення ремесел було безпосередньо пов'язане з переходом до землеробства та скотарства. Але з'ясувалося, що процес виникнення ремесел був неодночасним у різних місцевостях. Так, у Греції землеробство з'явилося раніше, ніж гончарство, а в Скандинавії та Іспанії воно було освоєне пізніше за ремесла.

Майстерні, де виготовляли знаряддя праці, з'явилися ще у палеоліті, понад 150 тис. років тому. Найчастіше вони розташовувалися у поселеннях або на території, де було багато придатного для обробки каменю, що його залишив, відступаючи, льодовик. У неоліті (близько 7 тис. років тому) камінь видобували зробленими з рогу мотиками й кайлами у копальнях, які мали глибину до 2 м.

У неоліті значного поширення набуло гончарство. Людина вже мала досвід виготовлення посуду з черепів тварин, панцирів черепах, із деревини чи каменю. У неоліті вона почала використовувати для цього інший матеріал – глину. Спочатку люди зроблений із глини посуд висушували на сонці. Через деякий час вони зрозуміли, що глиняні вироби, обпалені на вогні, набагато міцніші, а отже слугуватимуть довше. Так людство винайшло перший штучний матеріал – кераміку.

Перший глиняний посуд був простим за формою, мав гостре або округле дно. Ліпили його руками з глиняних стрічок у так званий джгутовий спосіб й обпалювали на відкритих вогнищах. Для міцності у глиняне тісто додавали пісок, траву, товчених черепашок. Використовуючи гостродонний посуд, його заривали у землю або поміщали у ямки, розкладаючи навколо вогонь. Наприкінці неоліту з’явився посуд з плоским дном. Це свідчить, що людина стала користуватися столом та піччю.

Зовнішня поверхня посуду вкривалася орнаментом з різноманітних візерунків ямок, прокреслених ліній, відбитків гребінцевого штампу тощо. На думку вчених орнамент відображав зрушення, які відбулися у свідомості землеробських народів, нових можливостей мислення людини. Відтепер вона не копіювала природу, а передавала її символами. У візерунках орнаменту закодовано уявлення людини про будову всесвіту, оточуючий предметний та природний світ, її спроби схилити на свій бік природні сили й захиститися від ворожих. Однак відповіді на те, яку саме інформацію залишили невідомі автори орнаментів досі немає.

Керамічний посуд з місцевими особливостями виготовлення, різноманітністю форм та орнаментів є сьогодні своєрідною візитною карткою кожної археологічної культури.

З винайденням у IV тис. до н.е. (понад 5 тис. років тому) гончарного круга посуд виготовляли у більшій кількості, урізноманітнюючи та вдосконалюючи його форми. 

З плетіння народилося мистецтво ткати. Спочатку давні з вовни або волокон диких рослин сукали міцні мотузки, сплітали сітки для риболовлі. Згодом навчилися звивати не грубу мотузку, а тонку нитку. Тонкі нитки, щільно переплетені, утворювали тканину, яка була еластичнішою, приємнішою на дотик, ніж шкіра, з якої раніше виготовляли одяг. Тканину також легше було зшити. Поступово навчилися прясти нитки. Їх виготовляли з тих самих матеріалів – вовни та рослинних волокон, що й мотузки. Давні ткачі робили дерев'яну раму. На ній прив'язували рядами багато ниток, які слугували основою тканини, а потім їх переплітали іншими нитками. Цей пристрій був найдавнішим ткацьким верстатом.

Усе для людини неоліту було вперше: перша зернотерка, перші жорна, перший горщик, перший ткацький верстат. Хто був винахідником цих речей, ми ніколи не дізнаємось. Але, безумовно, люди тих часів були творчими, наполегливо працювали, використовуючи нагромаджений досвід.

Обмін. Не завжди у людини було все потрібне для виготовлення знарядь праці чи для обробітку землі. Інколи не вистачало матеріалу або людина не мала достатньо часу чи вмінь, щоб виготовити необхідні речі. Між окремими родами зароджується обмін матеріалами, знаряддями та результатами праці. Так, археологи дослідили, що вже в палеоліті камінь від місць добування у Середземномор'ї перевозили за сотні кілометрів як морем, так і суходолом. Скотарі й землероби також обмінювалися між собою виробленою ними продукцією: шкурами, вовною, м'ясом, молоком, зерном, овочами, а також ремісничими виробами. Можливо, одночасно виникло й запитання: «Скільки кам'яних сокир потрібно віддати, щоб отримати взамін бика?» Так з`явилася потреба в предметах, якими первісна людина користувалася так само, як ми користуємося грошима. Ними могли бути як невеличкі мушлі каурі, так і великі тварини, наприклад бики. Обмін був першим кроком до виникнення торгівлі.

ІІІ. Закріплення здобутих знань

Словниковий диктант

  1. Археологічні знахідки свідчать, що первісні люди виготовляли знаряддя праці в основному з каменю……… . Тому цей період в історії людства називають кам’яним віком …..
  2. Тип діяльності первісної людини, який характеризується присвоєнням всіх дарів природи для підтримки існування називається….
  3. Назвіть три види привласнювального господарства.
  4. Що таке неолітична революція?
  5. Назвіть види відтворювального господарства.
  6. Назвіть найвідоміші винаходи давньої людини.

ІV. Домашнє завдання

  1. Опрацювати §4 підручника.
  2. Скласти історичне ессе «Я первісна людина: чим я займаюсь» (усно).

 

Категорія: Інтегрований курс. Всесвітня історія. Історія України 6 клас | Додав: Bo$$
Переглядів: 1635 | Завантажень: 121 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Календар
Календар свят. Мова, граматика, спілкування
Годинник

Copyright MyCorp © 2024
Конструктор сайтів - uCoz